Cel: Dolina Rabe
Poziom trudności: łatwy, świetny na trening biegowy lub narty biegowe, miejsce dla małych dzieci. szlak – kolor zielony.
Dystans: 10 km w obydwie strony bez dodatkowych wariantów.
Przewyższenia: 100 m do 250 m.
Czas: W obydwie ok 3 h.
Odległość od Gawry: 1 km do wyjścia na szlak.
Atrakcje: Bardzo ciekawa, dobrze wykonana ścieżka przyrodnicza. Wody uzdrowisk owe z zawartością arsenu, Rezerwat Gołoborze(rumowisko skalne), dobrze wykonane miejsca piknikowe i parkingi. Dwa punkty widokowe, jeden na kamieniołom, drugi na Rezerwat Gołoborze. Kapliczka-miejsce kultu Synarewo. Latem możliwość kąpieli w górskim strumieniu, świetny spacer dla dzieci.
Miejsce startu i opis szlaku:
Zaczynamy zaraz za mostem na Rabskim potoku. Mijamy ośrodek Bystre i dość szybko wchodzimy do lasu. Auto można zostawić przy ośrodku lub dalej przy wiejździe do kamieniołomu. Szlak ten szczególnie w początkowej swojej części prowadzi bardzo blisko rzeki (od hotelu do kamieniołomu), można tam znaleźć dogodne miejsce do kąpieli. Na trasie jest trochę ławek co sprawia, że droga nabiera charakteru ścieżki w parku. Po przejściu pierwszych 25 min docieramy do dużego parkingu przy skręcie do kamieniołomu. Z tego miejsca prowadzi ścieżka przyrodnicza na punkt widokowy z którego można zobaczyć bardzo duży kamieniołom “Zakład Górniczy Huczwice”(25 min w górę oraz 15 min w dół). Skały w dolinie Rabskiego potoku zawierają dożo kryształów górskich stąd nazwa Rabski(pstry). Można tu spotkać np. Salamandra plamista.
Kontynuując dalej marsz szlakiem w dolinie po 15 min docieramy do nowej wiaty piknikowej położonej w bliskim sąsiedztwie potoku i jest to świetne miejsce na krótki odpoczynek lub grilla czy ognisko. Można tu również dojechać autem. Kontynuując po 10 minutach marszu dochodzimy do punktu widokowego, z którego roztacza się widok na zarośnięty rezerwat „Gołoborze”.
Można również ominąć ten punkt i na rozwidleniu skręcić w lewo, dojdziemy do drogi utwardzonej. Po drugiej stronie znajduje się odwiert wody mineralnej (Jednej z dwóch takich w Polsce), są to wody o charakterze szczaw wodorowęglanowo – chlorkowo-sodowych zawierające niewielkie domieszki boru i arsenu.
Pompą ręczną można napełnić butelki i ruszyć na zwiedzanie rezerwatu po drugiej stronie strumienia( kolor szlaku niebieski). Ścieżka jest krótka 300 m i ma charakter poglądowy. Powrót tą samą drogą. Przy głównej drodze miniemy pozostałości starej sztolni o długości 13 m. Służyła ona w przeszłości do wydobywania rudy żelaza.
Kontynuujemy trasę ścieżką w górę Rabskiego Potoku, aż dojdziemy do mocnego skrętu w prawo i pod górę.
Jeśli chcemy dojść do kapliczki Synarewo możemy tu zejść ze ścieżki przyrodniczej, ale możemy dojść do niej również w drodze powrotnej.
Wracając do ścieżki to prowadzi ona w górę zbocza zostawiając drogę asfaltową w dole po lewej stronie. Idziemy nią przez las mijając niewielkie rumowisko skalne. Po 30 minutach marszu wśród drzew schodzimy stromą zygzakującą ścieżką do strumienia Huczwickiego, dróżka wyprowadzi nas na drogę prowadzącą nad Jeziorko Bobrowego i dalej na Chryszczatą niedaleko Chaty Studenckiej “Huczwice,
z której możemy wrócić drogą asfaltową do ośrodka Bystre mijając zarówno wejście na szlak do Kapliczki jak i odwiert wody mineralnej.